Koranbränningen i Malmö
Rasmus Paludan bränner en koran vid ett tidigare tillfälle i Danmark.

Koranbränning i Malmö blir av trots allt

Publicerad 20 augusti 2020 kl 21.31

Inrikes. Trots ett tidigare avslag från polisen kommer den danske partiledaren Rasmus Paludan att genomföra en koranbränning i Malmö nästa vecka. Planerna väcker vrede bland muslimer på sociala medier.
"Denna horan ska få se på kuk – vi kommer knulla han upp och ner", skriver en person enligt Samhällsnytt.

Dela artikeln

Det var ursprungligen tänkt att Rasmus Paludan, partiledare för det islamkritiska danska partiet Stram kurs, skulle bränna en koran utanför en moské i Rosengård i Malmö slutet av augusti.

Paludan hade bjudits in till invandrargettot av den svenske gatukonstnären Dan Park.

Men tidigare i augusti kom beskedet att polisen hade beslutat att neka mötestillstånd för evenemanget på den aktuella platsen.

Enligt Samhällsnytt kommer manifestationen dock ändå att hållas, fredagen den 28 augusti klockan 12.00, fast på Fridhemstorget i Malmö istället.

På sociala medier har "många med arabiskklingande namn" reagerat negativt på planerna, enligt Samhällsnytt. Flera av dem kommer med grova hot som bland annat går ut på att "knulla" den danske profilen.

"Lovar er denna gubben kommer inte kunna åka tillbaka till Danmark levande", skriver en användare.

Rasmus Paludan har vid en rad tidigare tillfällen angripits med våld under liknande tillställningar i Danmark.

Själv är den danske partiledaren missnöjd med att han inte fick tillstånd av polisen att hålla manifestationen i Rosengård.

– När vi tycker att Rosengård är ett skitställe som blir ett arabiskt land tycker vi att det är där mötet ska vara, säger han till Samhällsnytt.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0