Koranbränningen i Malmö

Trots polisens förbud – här brinner koranen i Rosengård

Publicerad 28 augusti 2020 kl 14.44

Inrikes. Det danska islamkritiska partiet Stram Kurs lyckades, trots den svenska polisens förbud, ta sig in i Rosengård i Malmö och bränna koranen. Det visar Samhällsnytt i en film.

Dela artikeln

Tidigare i sommar meddelade den danske advokaten och politikern Rasmus Paludan att han skulle bränna koranen i Rosengård i Malmö den 28 augusti.

Han sökte tillstånd, men polisen stoppade honom.

Till slut fick Paludan, som leder det invandringskritiska partiet Stram Kurs, inte tillstånd någonstans i Skåne, då polisen befarade kravaller.

Trots det lyckades partiet ta sig in i Rosengård på fredagen, och göra det man sade man skulle göra: bränna koranen.

Nättidningen Samhällsnytt har publicerat en exklusiv film från händelsen.

"I skrivande stund bränner man som utlovat ett exemplar av Koranen – mitt i invandrartäta Rosengård", skriver tidningen på fredagseftermiddagen.

– Den svenska staten är rädd för islam. Därför går de emot sin egen grundlag och förnekar oss att samlas. Det är ett brott mot grundlagen och vi finner oss inte i det. Så nu bränner vi koranen här i Rosengård i Malmö, sägs det i filmen.

– Vårt budskap är att detta är våra länder. Det finns ingen tid att spilla. Nu gäller det att kämpa.

Under inspelningen kommer det fram hotfulla invandrare med påkar, men de misslyckas med att stoppa aktionen. Danskarna upplyser personerna om att de "inte kan ändra våra lagar".


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Hängdes ut som pedofiler. "Han tog sitt liv så fort han fick möjlighet."0 Plus

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0