SD och Israel
Jimmie Åkesson och israeliske diasporaministern Amichai Chikli under besöket tidigare i år.

Kritik när Åkesson påstår att "Israels kamp är Sveriges"

Publicerad 7 oktober 2024 kl 12.29

Utrikes. Jimmie Åkesson blir överöst med kritiska kommentarer från invandringskritiker på sociala medier efter att ha slagit fast att "Israels kamp också Sveriges" kamp.

Dela artikeln

Att många SD-väljare har fått nog av SD-ledningens minst sagt intima relation till Israel märktes i september.

Då rapporterade Fria Tider att Sverigedemokraternas kulturpolitiske talesperson Alexander Christiansson förekom på en video från Israel – i vilken han gråtande gick ner på knä inför en israelisk bosättare.

Samme SD-topp hade då just meddelat att han i ett samarbete mellan SD och regeringen skulle skänka nio miljoner skattekronor till Barbara Spectres vänsterradikala judiska tankesmedja Paideia. Barbara Spectre blev internationellt känd efter att hon i en israelisk tv-intervju hävdat att judar har en "ledande roll" i att omvandla Europa till en mångkultur.

"Leve Israel, leve västvärlden, leve demokratin!" skriver Jimmie Åkesson nu i ett nytt inlägg på X på årsdagen av 7 oktoberattacken.

"Terrordådet, vilket skamligt nog firades på flera håll i Sverige, var inte bara en attack riktad mot Israel, utan också mot alla de värderingar vi i västvärlden står för – frihet, demokrati och mänskliga rättigheter", fortsätter SD-ledaren.

Han påstår dessutom att Israels kamp också är Sveriges.

"Iran, i såväl egen kraft som via sina hantlangare Hamas, Hizbollah och Huthirebellerna, bär ansvaret för denna terror och förstörelse. Deras mål är tydligt: att skapa instabilitet, omöjliggöra fred och att utplåna Israel och världens alla judar. Sverige och hela den fria världen måste stå enade i vårt fördömande av dessa terrororganisationer och stötta Israel i dess rätt att försvara sitt folk och sin suveränitet. I förlängningen är Israels kamp också Sveriges och hela västvärldens kamp", skriver Åkesson.

Inlägget illustreras av ett fotografi på Jimmie Åkesson när han i januari i år tillsammans med partikollegor besökte Israel för att visa sitt stöd för landet och knyta kontakter.

I kommentarerna är det många som är kritiska till Åkessons utspel.

"Sluta skämma ut dig Jimmie", lyder ett svar.

En annan användare frågar: "Varför gav ni 9 miljoner till Paideia? Vad var er tanke?" – men har inte fått något svar.

Andra skriver att Åkesson är en "landsförrädare" som tjänar ett främmande folk och deras intressen snarare än sitt eget.

"Om du får en minut över medan du fjäskar för Israel så kanske du kan stänga gränserna? Tänka lite på ditt eget folk?" konstaterar en nationalistisk kvinnlig användare.

En annan kommentar till Åkesson i samma still lyser: "Håll käften om Israel och fokusera på Sverige era förbannade idioter. 100k nya uppehållstillstånd i Sverige under er, vad fan sysslar ni med?"


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.