Det är i en video på sociala medier som Jimmie Åkesson berättar om det han beskriver som sin kamp mot islamismen.
I handen håller SD-ledaren boken "Stolt jude", och visar upp titeln för kameran medan han pratar islam.
På sociala medier har det uppstått diskussioner kring vad syftet är med att skylta med titeln.
På Judiska ungdomsförbundet är man samtidigt inte alls road av politikerns drag.
"Jimmie Åkesson använder vår bok och därmed den judiska minoriteten i sin retorik mot islam. Det här är inget vi står bakom. Sluta använda judar som politiska slagträn för att demonisera andra minoriteter. Skärpning", skriver ungdomsförbundet på X.
Avståndstagandet kommer efter att videon med Åkesson uppmärksammats av Alternativ för Sveriges partiledare Gustav Kasselstrand i ett inlägg som fått stor spridning.
"Vad pågår här egentligen?" frågar sig Kasselstrand.
Vad pågår här egentligen? pic.twitter.com/dOKhpjw84Q
— Gustav Kasselstrand (AFS) 🇸🇪 (@gustavkassel) August 15, 2026
AFS-ledaren har i samma veva lagt upp en egen granskning av SD-toppen Alexander Christiansson, som är mest känd för att gråtande ha gått ner på knä inför en israelisk bosättare.
I tidigare tal på konferenser med Israellobbyn har den starkt övertygade kristna sionisten Christiansson öppet berättat om hur han togs in i SD från ingenstans, gjorde kometkarriär i partiet och hur han aktivt uppmuntras av partiledningen att använda rollen som SD-topp för att kämpa för Israel – vilket framstår som det enda han är intresserad av att göra inom politiken.
"Vilket land och folk arbetar han egentligen för?" frågar sig Kasselstrand om Christiansson.
Alexander Christiansson (SD) har beskrivits som Sveriges nästa kulturminister om Tidöpartierna vinner valet.
Men vilket land och folk arbetar han egentligen för?
Jerusalem Prayer Breakfast, en sionistisk lobbygrupp, anordnade ett stort möte tillsammans med Livets ord i Sverige… pic.twitter.com/npPLfDt423— Gustav Kasselstrand (AFS) 🇸🇪 (@gustavkassel) August 14, 2026
Efter knäböjningen: SD-topp får förstärkt Säpo-skydd.
Videon sprids till miljonpublik.
"SD förlöjligas nu av hundratusentals extremister världen över", konstaterar Mattias Karlsson. https://t.co/P7Tp7YYeB7— Fria Tider (@friatider) February 18, 2026





