IS-krigarna
 

IS-kvinnor försöker återskapa terrorsekten inifrån läger – bygger upp "brutal moralpolis"

Publicerad 23 april 2019 kl 18.20

Utrikes. IS-kvinnor försöker nu återskapa terrorsektens kalifat i fångläger i Syrien. De ska bland annat ha format en "brutal moralpolis" baserat på sharialagar, uppger Daily Mail.

Dela artikeln

Den senaste tiden har svenska medier lagt mycket fokus på så kallade svenska IS-terrorister som sitter fast i läger i Syrien.

Påståenden om "oskyldiga" och "ovetande om IS grymheter" har man kunnat läsa i bland annat SVT.

Samtidigt har filmer från lägren visat upp en helt annan bild av fanatiska IS-kvinnor som skriker "Allahu akbar" och fördömer väst.

Nu kommer också rapporter om att så kallade IS-brudar försöker återskapa terrorsektens kalifat inifrån lägren al-Hol och Roj i Syrien.

Kvinnorna ska ha format en "brutal moralpolis" och försöker rentav återskapa "jihadistenheter" på plats.

Det handlar om IS hänsynslösa moralpolis, kallad "hisba", som verkställer regler och bestraffningar på invånarna i lägren.

Enligt den brittiska tidningen uppvisar kvinnorna en "uppenbar ovilja" att sluta stödja Islamiska Staten. Samtidigt vädjar de om att få komma tillbaka till sina så kallade hemländer. Men deras påstådda ånger ekar ihålig i mångas öron, menar Daily Mail i sitt reportage.

"Kvinnorna anslöt sig till kalifatet och gick med i en grupp vars grymheter redan var kända, däribland förslavning av yazidiska kvinnor, massmord och groteska straff av regelbrytare, allt från offentliga avrättningar till halshuggningar och personer som kastades ut från hustak", skriver tidningen.

Den brittiskfödda IS-bruden Shamima Begum fick stor uppmärksamhet i media tidigare i år och framställdes ibland som ett offer. Hon har påstått att hon ångrar sig, att hon blev hjärntvättad och att hon aldrig var inblandad i några grymheter. I mitten av april avslöjade dock The Telegraph att hon ingått i just Islamiska Statens moralpolis. Där ska hon bland annat ha försökt rekrytera andra unga kvinnor till terrorsekten. Begum fick bära en Kalashnikov och skaffade ryktet om sig som en "strikt verkställare" av IS lagar, såsom klädkoder för kvinnor.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0