IS-krigarna
LÅNGTRÅKIGT: IS-kvinnorna är trötta på att sitta och häcka i kurdiska ökenläger. Nu kräver de att regeringen flyger "hem" dem till Sverige.

IS-kvinnor stämmer Sverige: "Kränker våra mänskliga rättigheter"

Publicerad 19 februari 2021 kl 18.03

Utrikes. Sveriges "underlåtenhet" att åka och hämta de IS-kvinnor som fastnat i kurdiska läger innebär en "allvarlig kränkning" av deras mänskliga rättigheter, tycker de. Nu stämmer ett antal IS-kvinnor Sverige i Europadomstolen.

Dela artikeln

"Vi menar att Sveriges underlåtenhet att hämta hem svenska kvinnor och barn från lägren i nordöstra Syrien innebär en kränkning av deras mänskliga rättigheter. Som ombud för ett antal kvinnor och barn i lägret Roj klagar vi därför i dag till Europadomstolen och hävdar att Sverige har en människorättslig förpliktelse att hämta hem dem till Sverige", skriver stjärnadvokaten Percy Bratt, advokat för IS-kvinnorna, i Dagens Juridik.

FN:s aktivister har tidigare hävdat att Sverige har en människorättslig "förpliktelse" att hämta IS-krigare som har svenska pass, och Bratt hoppas nu att regeringen frivilligt kommer att göra det.

"Förhoppningsvis kommer Sverige också snarast att hörsamma uppmaningen från FN om att ta sitt ansvar och hjälpa dessa människor hem. De svenska kvinnorna och barnen i lägren är helt beroende av den svenska statens ingripande för att rädda dem ur den fruktansvärda situation de befinner sig i", skriver Bratt.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0