IS-krigarna

Hanif Bali: Sverige är ett "rubbat land"

Publicerad 13 april 2019 kl 15.00

Inrikes. Den moderate politikern Hanif Bali tycker att medias fokus på IS-terroristernas barn är absurd. Aldrig har ju media brytt sig så mycket om andra barn i knipa, till exempel de som gifts bort i utlandet på sommarlovet, skriver han på Twitter.

Dela artikeln

Den moderate politikern Hanif Bali är inte så imponerad över hur journalister och andra förståsigpåare i Sverige prioriterar.

De senaste veckorna har media fyllts av artiklar kring IS-terroristernas barn i Syrien. Ska de föras hit eller inte?

Nu tycks det som att Sverige kommer att plocka hit dem, enligt ett uttalande från utrikesminister Margot Wallström (S) på fredagen.

Men Hanif Bali verkar chockad över hela diskussionen, och vilken fokus media och andra valt.

"Jag önskar det fanns lika stort engagemang hos tyckonomer att hämta hem flickebarn som blir bortgifta över sommarlovet eller tvångsskickade till hemlandet på 'uppfostringsresor' som det just nu finns att hämta hem jihadisters barn. Detta land är rubbat", skriver han i ett viralt inlägg på Twitter under lördagen och fortsätter:

"Det försvinner ett hundratal flickor utomlands varje år. Bara i Linköping försvann det 19 barn 2017, en av dem en flicka så ung som 12 år. Av någon anledning lyckades DN aldrig skrapa ihop sina bästa storytellers för deras skull, annat är det för Skråmos barn.".


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Estoniakatastrofen

"Inte sant, dumheter." Svenska tidningen stämplas som fake news-källa.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här lär sig Luna gå igen – tre år efter Abushis bestialiska våldtäkt

Kämpar på – med svåra hjärnskador. Tre år efter Abushi Kamals bestialiska överfall är Luna 12 år och försöker fortfarande lära sig gå.0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Mer från Inrikes

Nazistisk granskning kan avslöja frimurarna

Forskare: "Kan finnas hemligheter".. Nu går de igenom handlingarna från tredje riket på nytt.0 

Toppglobalist tar över på World Economic Forum

BlackRocks vd kliver fram.. Ska ratta organisationen som samlar och koordinerar politiker västvärlden över.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0