IS-krigarna

Hanif Bali: Sverige är ett "rubbat land"

Publicerad 13 april 2019 kl 15.00

Inrikes. Den moderate politikern Hanif Bali tycker att medias fokus på IS-terroristernas barn är absurd. Aldrig har ju media brytt sig så mycket om andra barn i knipa, till exempel de som gifts bort i utlandet på sommarlovet, skriver han på Twitter.

Dela artikeln

Den moderate politikern Hanif Bali är inte så imponerad över hur journalister och andra förståsigpåare i Sverige prioriterar.

De senaste veckorna har media fyllts av artiklar kring IS-terroristernas barn i Syrien. Ska de föras hit eller inte?

Nu tycks det som att Sverige kommer att plocka hit dem, enligt ett uttalande från utrikesminister Margot Wallström (S) på fredagen.

Men Hanif Bali verkar chockad över hela diskussionen, och vilken fokus media och andra valt.

"Jag önskar det fanns lika stort engagemang hos tyckonomer att hämta hem flickebarn som blir bortgifta över sommarlovet eller tvångsskickade till hemlandet på 'uppfostringsresor' som det just nu finns att hämta hem jihadisters barn. Detta land är rubbat", skriver han i ett viralt inlägg på Twitter under lördagen och fortsätter:

"Det försvinner ett hundratal flickor utomlands varje år. Bara i Linköping försvann det 19 barn 2017, en av dem en flicka så ung som 12 år. Av någon anledning lyckades DN aldrig skrapa ihop sina bästa storytellers för deras skull, annat är det för Skråmos barn.".


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0