Kommunkrisen

Larmet: Filipstad på väg att krascha

Publicerad 14 april 2019 kl 13.13

Inrikes. Likt många andra svenska kommuner har Filipstad tagit emot tusentals invandrare från tredje världen – som nästan alla lever på bidrag. Filipstad klarar snart inte längre de skenande kostnaderna för socialbidragen.
– Hur ska en person som är analfabet komma ut i arbete inom några år? säger kommunchefen till Expressen.

Dela artikeln

Det är expressens ledarskribent Anna Dahlberg som har granskat situationen i Filipstad som bara är en av många kommuner som dignar under socialbidragsbördan.

Dahlberg konstaterar att över 2.000 av stadens befolkning på cirka 10.000 personer är utomeuropeiska invandrare. Av de vuxna i den gruppen är det bara en av tio som har ett riktigt arbete.

Utöver bidragen har kommunnen också mycket höga placeringskostnader för barn som far illa.

– Vi får väl skicka in vår konkursansökan, säger kommunchefen Claes Hultgren till Expressen.

Han konstaterar att det rör sig om "kulturella skillnader" eftersom invandrarna inte ser något incitament att arbeta när de ju kan leva på bidrag istället.

"Hur ska Filipstad överleva ekonomiskt och socialt? Någon i Rosenbad borde ha ett svar på den frågan", frågar sig Anna Dahlberg i sin artikel.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Pentagon redo skicka ett andra hangarfartyg

Upptrappningen mot Iran fortsätter. Men den officiella ordern har ännu inte getts.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

M-topp: S vill införa "socialistisk diktatur" med sharialagar

Inlägget från kommunalrådet i Haninge väcker uppståndelse.. "Har hjälpt sina islamistiska vänner att etablera sig i Sverige för att kunna förstöra vårt land i grunden."0 

Äldre svenskar bland de lyckligaste i världen – men de yngre mår uselt

Forskarlarm om unika svenska situationen.. "I andra länder är det ofta tvärtom de äldre som känner sig mest ensamma."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0