Kommunkrisen

Larmet: Filipstad på väg att krascha

Publicerad 14 april 2019 kl 13.13

Inrikes. Likt många andra svenska kommuner har Filipstad tagit emot tusentals invandrare från tredje världen – som nästan alla lever på bidrag. Filipstad klarar snart inte längre de skenande kostnaderna för socialbidragen.
– Hur ska en person som är analfabet komma ut i arbete inom några år? säger kommunchefen till Expressen.

Dela artikeln

Det är expressens ledarskribent Anna Dahlberg som har granskat situationen i Filipstad som bara är en av många kommuner som dignar under socialbidragsbördan.

Dahlberg konstaterar att över 2.000 av stadens befolkning på cirka 10.000 personer är utomeuropeiska invandrare. Av de vuxna i den gruppen är det bara en av tio som har ett riktigt arbete.

Utöver bidragen har kommunnen också mycket höga placeringskostnader för barn som far illa.

– Vi får väl skicka in vår konkursansökan, säger kommunchefen Claes Hultgren till Expressen.

Han konstaterar att det rör sig om "kulturella skillnader" eftersom invandrarna inte ser något incitament att arbeta när de ju kan leva på bidrag istället.

"Hur ska Filipstad överleva ekonomiskt och socialt? Någon i Rosenbad borde ha ett svar på den frågan", frågar sig Anna Dahlberg i sin artikel.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0