Almedalen 2018
Jonna Sima.

Liberal Twittervrede när Aftonbladet hyllar domprost

Publicerad 11 juli 2018 kl 08.02

Media. "Visbys domprost är ett föredöme för oss alla." Det skriver Aftonbladets ledarskribent Jonna Sima efter att domprosten ringt i kyrkklockorna för att få tyst på den borgerlige profilen Thomas Gür. Artikeln orsakar en storm bland Gürs liberala anhängare på Twitter.

Dela artikeln

Det var i onsdags under Almedalsveckan som Svenska Dagbladet-profilen Thomas Gür höll ett "pop-up-seminarium" om "integration" vid domkyrkan i Visby.

Domprost Mats Hermansson tyckte att budskapet var "otrevligt" och ansåg att det var "fara å färde". Han beslutade därför att störa seminariet genom att ringa i kyrkklockorna.

I en ledarartikel i Aftonbladet konstaterar Jonna Sima att prostens beslut "fick Carl Bildt och andra konservativa debattörer att rasa".

Själv önskar hon dock att fler hade samma "antirasistiska reflexer som domprosten". 

"Samhället måste sända en tydlig signal om att det råder nolltolerans mot nazivåldet. Men vi behöver hjälpas åt att säga ifrån och markera mot rasismen och antidemokratiska krafter i vardagen. Visbys domprost är ett föredöme för oss alla", skriver Jonna Sima.

Mats Hermansson har själv efter medieuppmärksamheten backat och konstaterat att beslutet att ringa i kyrkklockorna var "överilat".

Jonna Simas artikel har fått kritik av liberaler på Twitter:


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 63934852


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 63934853


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare