Kommunkrisen

Linköping varnar för ekonomiska problem – "ökat utanförskap" får socialbidragen att skena

Publicerad 10 maj 2019 kl 16.28

Inrikes. "Trots långvarig högkonjunktur har utanförskapet bitit sig fast hos tusentals Linköpingsbor", meddelar idag kommunen. Linköpings kommun vill därför införa krav på heltidsaktivering för personer som har försörjningsstöd.

Dela artikeln

Ytterligare en kommun varnar nu för att Sveriges kommuner kommer få "betydande" ekonomiska svårigheter framöver.

Bakgrunden är ett så kallat ökat utanförskap samt en växande grupp äldre med stora omsorgsbehov, som innebär att allt färre ska försörja alltfler, skriver man i ett pressmeddelande idag.

Därför kommer kommunen utreda möjligheten att införa krav på heltidsaktivering för personer som har försörjningsstöd.

– Det bästa sättet man kan hjälpa individer på som är långt från arbetsmarknaden är att tydligt motivera till egen försörjning och visa på att individen är en resurs. Det är dessutom viktigt att ställa tydliga krav på att man anstränger sig för att bidra till vårt gemensamma samhälle. Om man inte deltar i överenskomna åtgärder och erbjudna arbeten ska man inte ha rätt till bidrag, säger Fredrik Lundén (M), ordförande i arbetsmarknadsnämnden.

– Heltidsaktivering minskar på allvar skillnaden mellan försörjningsstöd och arbete och ger dessutom en möjlighet till delaktighet och utveckling, fortsätter han.

Linköping menar att erfarenheter från andra kommuner visar att heltidsaktivering kortar etableringstiden och gör att fler får möjlighet att lämna ett långvarigt bidragsberoende.

– Genom att sysselsätta och inkludera personer som har försörjningsstöd eller lever i ett utanförskap, ökar vi delaktigheten och förutsättningarna för individerna att komma ut i egen försörjning. Dessutom visar vi också att alla behövs och att alla bidrar i samhället, säger Helena Paulsson, avdelningschef arbetsmarknad och integration.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0