Järnrörsmorden i Ljungsbro
Doudou Ahoka visade prov på "extrem hänsynslöshet", enligt rätten.

Livstids fängelse för Doudou Ahoka

Publicerad 8 maj 2014 kl 16.11

Inrikes. Doudou Ahoka, 34, har dömts till livstids fängelse för det bestialiska dubbelmordet i Ljungsbro i fjol.

Dela artikeln

Det var en kväll i november förra året som den 34-årige mannen slog ihjäl en 15-årig pojke och en 57-årig kvinna. Flera andra skadades allvarligt.

Domen slår fast att Ahoka kastade ned pojken i ett dike, för att sedan måtta ett flertal "kraftiga, riktade slag" med järnrör mot honom, varav åtminstone sex träffade huvudet och halsen.

Ett liknande öde mötte kvinnan, som fick sitt huvud krossat av mannens järnrör.

I domen konstateras att morden begicks med "extrem hänsynslöshet" och att den 15-åriga pojken före sin död utsattes för ett "omfattande, utdraget lidande som måste ha varit mycket ångestfyllt för honom". Mordet på kvinnan var å sin sida "exempellöst i sin brutalitet". Straffvärdet livstids fängelse är därför "tveklöst", enligt domen.

Enligt tingsrätten befann sig Doudou Ahoka visserligen i ett "psykosnära tillstånd" på grund av cannabispåverkan. Men rätten köper inte förklaringen att 34-åringen skulle ha hallucinerat och trott att mordoffren var djur som gick till attack mot honom.

Ahoka, som hör hemma i den afrikanska republiken Kongo, döms dessutom för försök till mord, misshandel, olaga frihetsberövande, hemfridsbrott och försök till utpressning.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0