Järnrörsmorden i Ljungsbro
Tidigare justitieminister Thomas Bodström (S) är dubbelmördaren Doudou Ahokas (inflikad) advokat.

Domen mot Doudou Ahoka överklagades direkt

Publicerad 9 maj 2014 kl 15.08

Lag & Rätt. Den 34-årige kongolesen Doudou Ahoka dömdes igår till livstids fängelse för det bestialiska dubbelmordet i Ljungsbro. Redan samma dag överklagade advokat Thomas Bodström domen – utan att tillföra några nya bevis.

Dela artikeln

© 

Från överklagandet. (Klicka för större bild.)

Bodström, som var justitieminister i den tidigare S-regeringen, yrkar i första hand att 34-åringen ska frias för såväl mord som mordförsök. I andra hand vill han att straffet ska sänkas.

Dessutom bör dubbelmördaren befrias från det skadestånd han dömdes till att betala till brottsoffren, enligt överklagandet.

"Grund för yrkandena är att Doudou Ahoka inte haft uppsåt att begå mord eller mordförsök", skriver Thomas Bodström.

Doudou Ahoka slog ihjäl en 15-årig pojke och en 57-årig kvinna med järnrör och skadade flera andra i Ljungsbro utanför Linköping en kväll i november förra året.

Försvarets linje gick ut på att 34-åringen inte begått morden med uppsåt eftersom han vid tillfället led av en psykos. Tingsrätten köpte dock inte den förklaringen och dömde honom under gårdagen till livstids fängelse.

I domen beskrivs mordet på kvinnan, som Ahoka bankade in skallen på med järnrör, som "exempellöst i sin brutalitet". Pojkmordet präglades också av "extrem hänsynslöshet", enligt rätten.

Thomas Bodströms överklagande lämnades in direkt efter att domen föll – vilket är en ovanlig åtgärd. Försvaret hade fram till slutet av månaden på sig att överklaga.

Inte heller har några nya bevis åberopats som stöd för överklagandet.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Lag & Rätt

Redan över 700 anmälningar om "förolämpning mot tjänsteman"

Anmälningarna strömmar in från kränkta poliser.. Kallas snutjävel, jävla kärring, nazi, fet och ful, snedknullad som barn, tattare, fittnylle, bergsturk, jävla arab, bög, horbock och pedofil.0 

Kallade vakt för "fittvakt" – åtalas

Manlige vakten blev kränkt.. Nu väntar rättegång för "förolämpning mot tjänsteman".0 

Inte hets utmåla skåningar som "danska" svin

Klistermärkena väcker anstöt i Stockholms kollektivtrafik.. Men hets mot folkgrupp-lagen gäller inte i detta fall, enligt JK.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0