Almedalen 2018
Karl-Petter Thorwaldssons beteende kan gynna SD, varnar kritiker.

LO-bossen vägrade stå vid samma bord som SD-kvinna

Publicerad 2 juli 2018 kl 23.19

Inrikes. LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson ställde i sista stund in sitt deltagande vid en paneldiskussion hos Expressen i Almedalen. Den 53-årige fackpampen fick nämligen reda på att en kvinnlig sverigedemokrat också skulle vara på plats.

Dela artikeln

Det var efter V-ledaren Jonas Sjösteds tal i Almedalen på måndagskvällen som Expressen arrangerade ett "eftersnack" med Niklas Svensson som sändes i webb-tv-format.

De inbjudna gästerna var statsvetaren Jenny Madestam, Aron Etzler (V), Beeatrice Ask (M,) Paula Bieler (SD) Stefan Stern samt LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson.

Men Thorwaldsson meddelade strax före sändning att han inte längre ville vara med, eftersom han hade fått reda på att en sverigedemokrat var en av de inbjudna gästerna.

Det uppger Expressens K-G Bergström i en krönika.

Bergström är kritisk till LO-bossens beteende – eftersom det kan få motsatt effekt och gynna Sverigedemokraterna.

"Jag har full förståelse för att han och åtskilliga andra har svårt för åtskilligt i SD:s politik, men jag förstår inte såna här demonstrationer som bara gynnar SD. Väljarna har valt in partiet i riksdagen och då borde partisterna låta bli att mobba det. Det är bara kontraproduktivt. Det förstärker partiets offerroll", skriver han.

Vidare konstaterar K-G Bergström att uppförandet är extra anmärkningsvärt "med tanke på att uppåt var fjärde LO-medlem sympatiserar med SD".


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA: Fredsavtal nära – två frågor återstår

Kellogg anser att förhandlingarna är inne på slutspurten. "Om vi kan lösa frågorna om Donbas och Zaporizjzja tror jag att resten faller på plats av sig självt".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0