Riksdagsvalet 2022
Susanna Gideonsson.

LO lägger 30 miljoner på S inför valet

Publicerad 26 januari 2022 kl 13.08

Inrikes. LO satsar rekordmycket pengar – 30 miljoner kronor – på Socialdemokraterna inför riksdagsvalet i höst, rapporterar TT.

Dela artikeln

LO:s ordförande Susanna Gideonsson beskriver kampanjen som "den absolut största satsningen någonsin".

– Sammantaget blir det mer omfattande än den historiska satsningen 2018 som visade sig bidra till flera procents stöd till Socialdemokraterna, sade hon på en pressträff.

Förutom pengarna ska LO bidra genom att ringa en halv miljon samtal till sina medlemmar och övertala dem att rösta på S. Man ska också hålla "utbildningar" över hela landet – allt för att hjälpa S i valet.

Allt fler medlemmar i LO har gått över till att rösta på Sverigedemokraterna och andra partier. Men Susanna Gideonsson motiverar rekordstödet till S med att en "majoritet röstar på Socialdemokraterna" och "allt fler kommer tillbaka till Socialdemokraterna".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 80813586


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

Återigen konsultfirman CGI som ligger bakom. Personuppgifter och elektroniska signeringsdokument säljs nu på Darknet.0 

Teodorescu (KD) finansieras av hemlig donator

"Det stinker" om avslöjandet, tycker till och med Expressen.. Pengarna är utöver vanliga EU-lönen på 200.000 kronor netto i månaden.0 

Dumpen utreds för hets mot folkgrupp

Sajten anmäldes för "nedsättande" formulering.. JK har inlett förundersökning om yttrandefrihetsbrott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0