Riksdagsvalet 2022

S-planen: Svartmåla SD fram till valet 2022

Publicerad 15 februari 2021 kl 09.16

Inrikes. Det är ingen slump att Socialdemokraterna attackerar SD med grisliknelser och nazireferenser. Det är en medveten strategi som man märkt fungerar, säger en S-källa till Aftonbladet.

Dela artikeln

Den senaste tiden har SD bland annat liknats vid grisar samtidigt Moderaternas öppnande mot partiet jämförts med de konservativas samarbete med Adolf Hitler på 1930-talet.

Detta är medvetna angrepp, säger en S-källa i Aftonbladet.

Och angreppen kommer fortsätta. Det är Socialdemokraternas plan.

Redan inför 2018 märkte man nämligen att det var en valframgång att attackera SD.

Angreppen i år inleddes efter den så kallade stormningen i Washington den 6 januari. Då insåg Socialdemokraterna en fördel med att koppla USA-politiken till Sverige.

– Efter stormningen av Kapitolium såg vi vår chans att visa svenska folket att SD inte är som alla andra. De här attackerna kommer vi att fortsätta med, säger S-källan till Aftonbladet.

Syftet är alltså att svartmåla Sverigedemokraterna, så att väljare inte vågar rösta på dem och andra partier inte vågar samarbeta med dem, något Jimmie Åkesson själv förstått.

– Det ska kosta att prata med mig. Det är det man försöker åstadkomma. Det är ju inte så att Peter Hultqvist på riktigt tror att jag är nazist som kommer storma riksdagen. Det är ett sätt att skrämmas, som Socialdemokraterna alltid gör, sade Åkesson i Riks förra veckan.

Socialdemokraterna försöker också skifta fokus från sin egen misslyckade politik, enligt SD-ledaren.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0