Terrormorden i Nice

Löfven: Detta är inget krig mot islam

Publicerad 30 oktober 2020 kl 18.58

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) har nu fördömt terrorn i Frankrike i ett nytt undvikande inlägg på Facebook, där han bland annat försöker skydda "islam" från angrepp.

Dela artikeln

Under torsdagen publicerade Stefan Löfven ett inlägg på Twitter där han tassade kring de muslimska terroristerna i Frankrike.

Han nämnde varken islam eller islamism.

Nu har han lagt upp ett mer utförligt inlägg på Facebook.

Även där går han runt problemet och nämner bara "islam" när han ska påpeka att konflikten inte har något med islam att göra.

"Frankrikes ambassadör i Sverige, Etienne de Gonneville, konstaterade i SVT:s Agenda att attacken i Paris och händelserna efter den inte är en konflikt mellan Frankrike och islam. Konflikten står mellan samhällets majoritet och radikala och våldsbejakande extremister. Det är lika giltigt i Sverige", skriver Löfven.

Han nämner även "våldsbejakande islamistisk extremism" och "religiöst eller ideologiskt motiverat våld". Sedan talar han i allmänna termer om att "möta våldet, terrorismen och extremismen".

2015 sade Stefan Löfven i Expressen att han "aldrig någonsin har [kritiserat islam] och tänker aldrig göra det hellre" samt att "vi har största respekt för den religionen".


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

80-åring vill inte leva mer efter hemtjänst-syrierns övergrepp

Gråter om nätterna. . "Granny"-porr hittad hos 48-årige mannen – som får stanna i Sverige resten av livet.0 

"Vore inte ansvarsfullt gentemot våra väljare." Klagar på att Enighetspartiet utsätts "angrepp och ifrågasättanden".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0