Journalistmordet på Malta

Maltesiska ministrar avgår när mord på journalist kopplas till regeringen

Publicerad 27 november 2019 kl 07.41

Utrikes. Efter att maffiamordet på medborgar­journalisten Daphne Caruana Galizia visat sig kunna knytas till Yorgen Fenech – en sorts maltesisk Wallenberg med nära band till den sittande S-regeringen – avgår nu landets ministrar på löpande band. En husrannsakan har samtidigt genomförts hemma hos premiärministerns stabschef Keith Schembri, skriver DN.

Dela artikeln

Premiärministern Joseph Muscat är ännu kvar, men den tidigare energiministern Konrad Mizzi, finansministern Chris Cardona och stabschefen Keith Schembri har meddelat sin avgång.

Trion har på olika sätt kopplingar till den korruptions­skandal som Caruana Galizia höll på att gräva i när hon mördades, och som senare avslöjades av internationella medier.

Vid avslöjandet kom det fram att Yorgen Fenech, som misstänks ha anstiftat mordet, styrde ett offshorebolag vid namn 17 Black, som var ett av två inkomstkällor för två Panama-registrerade bolag som Konrad Mizzi och Keith Schembri stod som ägare för.

Fenechs energijätte Electrogas hade i samband med överföringarna fått en mycket lukrativ uppgörelse med regeringen om Maltas elförsörjning, och hela affären beskrevs av Daphne Caruana Galizia som en enda stor korruptionsskandal, även om hon vid sin död inte hade lyckats identifiera huvudmannen Fenech som ägare av 17 Black.

Polisen slog under tisdagen till mot Schembris lyxvilla i Mellieha på norra Malta, där de genomförde en husrannsakan och plockade in stabschefen för förhör. Enligt uppgift till Malta Today ska Schembri ha haft kontakt med Yorgen Fenech strax innan oligarken bestämde sig för att försöka fly Malta i sin lyxjakt i fredags.

På tisdagen, efter att det blivit känt att Yorgen Fenech lämnat in en nådeansökan till premiärministern, utbröt stora demonstrationer i huvudstaden Valletta där folkmassor kallade premiärministern och den avgående trion för mördare och krävde att de skulle fängslas. Samtidigt som ministrarna meddelade sin avgång utbröt, ironiskt nog, ett landsomfattande strömavbrott på Malta, som till stor del försörjs med el av Electrogas anläggning.

"Meltdown: A nationwide power outage. And the nation’s powers’ outage" blev rubriken till journalisten Matthew Vellas rapportering av händelserna i Malta Today tidigt på onsdagsmorgonen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0