Bomben i Nyköping

Man väntas begäras häktad idag

Publicerad 5 mars 2015 kl 10.14

Inrikes. Den man som sitter anhållen misstänkt för inblandning i måndagens explosion i Nyköping väntas idag begäras häktad, uppger tingsrätten för Fria Tider.

Dela artikeln

Den anhållne mannen, en 30-årig tidigare brottsdömd invandrare, greps i tisdags i Stockholm och är misstänkt för grov allmänfarlig ödeläggelse. Vid explosionen i bostadsområdet Brandkärr dödades två män, även de två var invandrare.

Polisen uppgav dessutom igår eftermiddag att man påträffat en bil i Nyköping som kunde kopplas till explosionen. Efter att polisens bombgrupp undersökt bilen forslades den bort av polisen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 552948345


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 552948346


Varnish cache server

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0