Bomben i Nyköping

Två döda i explosion i Nyköping

Publicerad 2 mars 2015 kl 19.18

Inrikes. Två personer dödades under måndagseftermiddagen i samband med en explosion i en lägenhet i Nyköping. Polisen misstänker brott.

Dela artikeln

Det var klockan 15.46 som polisen och räddningstjänsten fick larm om en explosion vid eller i en lägenhet i bostadsområdet Brandkärr i Nyköping.

En allvarligt skadad man vid lägenheten omhändertogs av ambulans, men hans liv gick inte att rädda. Vid en första kontroll av lägenheten fann polisen ytterligare en person död. De båda avlidna är oidentifierade.

– Varför explosionen inträffade och vad det är som exploderat vet vi inte i nuläget, säger Fredrik Wallén, presstalesman hos polisen.

Explosionsplatsen är tills vidare avspärrad och polisen har inlett en förundersökning.

– Vi inleder alltid förundersökning vid en sådan här händelse, generellt handlar det ju alltid om brott, oavsett om explosionen skett med uppsåt eller genom oaktsamhet. Den initiala brottsrubriceringen för utredning av denna händelse är grov allmänfarlig ödeläggelse, säger Fredrik Wallén.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 213065650


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 213065651


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0