Bomben i Nyköping
FÅR STANNA. Denne kurdiske invandrare från Iran är en av dem som igår dömdes, men får trots det stanna i Sverige.

Två dömdes för bomben i Nyköping

Publicerad 17 juli 2015 kl 13.34

Inrikes. Två kurdiska män, 21 och 30 år gamla, dömdes igår för sin inblandning i explosionen i Nyköping den 2 mars i år då två människor dödades.

Dela artikeln

De båda männen, som tidigare är flerfaldigt dömda för annan grov brottslighet, dömdes för bland annat förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse. Tillsammans med minst två andra män höll de på att förbereda en bomb i en lägenhet i Nyköping.

Enligt den bombexpert som tingsrätten kallat till rättegången höll de båda omkomna troligen på med att packa ned bomben i en plåtlåda när den plötsligt exploderade. Sammanlagt handlade det om över ett halvt kilo sprängmedel.

Tingsrätten vet inte vad bomben var tänkt att användas till, men konstaterar i sin dom att det "finns ingen annan vettig anledning att använda den aktuella konstruktionen än att skada människor".

Bland annat konstaterar bombexperten att han "aldrig tidigare sett en liknande konstruktion" och att den mycket kraftiga bomben hade kunnat döda eller skada människor på ett avstånd av upp till 600 meter.

Den ene av de båda nu dömda männen, 21-åringen, är inte svensk medborgare. Trots att han nu för åttonde gången döms för ett grovt våldsbrott i Sverige så utvisas han inte heller denna gång till sitt hemland Iran.

21-åringen har tidigare dömts för bland annat grov misshandel, människorov, rån, försök till rån, dopningsbrott, tillgrepp av fortskaffningsmedel och övergrepp i rättssak.

30-åringen är tidigare dömd för bland annat två rån och penninghäleri.

Männen döms till fängelse i två år respektive ett år och tio månader.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0