Bråken i Stockholms city

Maskerade huliganer angriper marockanska gäng i Stockholm

Publicerad 29 januari 2016 kl 22.47

Inrikes. Ett större bråk uppges under kvällen ha brutit ut mellan något slags huliganer och de marockanska gäng som sedan en tid driver runt och begår rån och sexualbrott i centrala Stockholm.

Dela artikeln

Kravallutrustad polis larmades till området runt T-centralen och en polishelikopter surrade under kvällen i luften medan orolig­heterna pågick. Men polisen vill inte kommentera vilka grupperingar det är som har bråkat med varandra.

– Det är ungdomar från alla möjliga håll och kanter, det är inte någon speciell grupp människor. Det är väldigt mycket olika grupper, som sagt har det varit lite sammandrabbningar och elände, säger polisens presstalesman Albin Näverberg till Fria Tider.

Enligt en källa till Aftonbladet ska polisen ha fått tips om att hundratals fotbollshuliganer var på väg till stan för att "rensa upp". Måltavlan ska ha varit de marockaner som sedan flera månader tillbaka härjar i City, men det är en uppgift som Näverberg inte vill kommentera.

– Då får du vända dig till Aftonbladet och deras uppgiftslämnare, det är inget som vi lämnar eller har sagt att det är på det sättet, säger han.

Enligt polisens hemsida har en person gripits misstänkt för misshandel och fem personer omhändertagits för bland annat brott mot knivlagen, våld mot tjänsteman och ordningsstörande.

Aftonbladet skriver dessutom att en 16-årig kille misshandlades med ett slag i ansiktet efter att ha blivit kallad "jävla rasist".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 463992268


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 463992269


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

En av de främsta eldsjälarna för saken har avlidit. Jan Milld ägnade årtionden åt att bekämpa folkutbytet – när det var som allra tuffast.0 

Mer från Inrikes

SD: Ge återvandringsbidrag till svenska medborgare

Föreslår villkor: Man måste avsäga sig medborgarskapet.. "Det är där den stora gruppen som lever i utanförskap i dag befinner sig."0 

Tidöbeskedet. Men samtidigt stryks 70 andra arter från listan – bland annat blåsippan.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0