Krisen inom polisen
Arkivbild. Poliser och ungdomar i samband med oroligheter i förorten.

Mer mångfald utlovas inom polisen

Publicerad 17 december 2016 kl 17.06
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En större andel av framtidens poliser ska utgöras av invandrare. Det lovar nu myndigheten i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Polisen har dragit igång projektet Visp (Världen integrerad i svensk polis) som syftar till att öka den så kallade mångfalden.

– Vi behöver en mycket större mångfald inom polisen, i allt från etnicitet till olika erfarenheter och bakgrunder, säger Carin Götblad, ordförande i styrgruppen för Visp.

– Polisen finns till för alla. För att vi ska kunna möta alla människor i samhället måste vi också förstå olika kulturer. Därför behöver vi fler polisanställda med utländsk bakgrund, förtydligar projektledaren Kia Samrell.

Problemtyngda Södertälje lyfts fram som ett föredöme, en stad där man aktivt arbetat med att öka mångfalden inom polisen.

Idag har 6 procent av poliserna och 8 procent av de polisanställda utländsk bakgrund. Det anses alltså vara alldeles för lite.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0