USA:s presidentval 2020
Michael Bloomberg.

Michael Bloomberg djupt impopulär bland väljarna

Publicerad 11 december 2019 kl 09.43

Utrikes. Michael Bloombergs presidentvalskampanj har fått en minst sagt trög start. Den 77-årige oligarken är nämligen inte alls särskilt omtyckt av väljarna, skriver Breitbart News.

Dela artikeln

Michael Bloomberg, som beräknas ha en förmögenhet på cirka 500 miljarder kronor, meddelade i slutet av november att han ställde upp i USA:s presidentval, som kandidat för Demokraterna.

Men 77-åringens kampanj, som går ut på att lova bekämpa president Donald Trump, har inte fått fart.

Nu visar en opinionsmätning från Monmouth University att mer än dubbelt så många registrerade väljare är negativt inställda till oligarken som dem som är positivt inställda till honom. Endast 26 procent uppger sig vara ha en positiv syn på Bloomberg, som är känd för sitt stöd för krig och invandring från tredje världen.

Samtidigt är det enligt mätningen bara fem procent av de demokratiska väljarna som säger att de skulle rösta på Michael Bloomberg i primärvalen. Joe Biden leder med 26 procent, följd av Bernie Sanders med 21 procent.

– Bloomberg sade att han ger sig in i valkampanjen eftersom han vill besegra Trump, men han inleder kampanjen med ännu sämre siffror än den sittande presidenten, säger Patrick Murray, som ansvarat för opinionsundersökningen, enligt Breitbart News.

Breitbart konstaterar att det förmodligen kommer att krävas mer än att spendera stora summor pengar på politiska annonser för att Michael Bloomberg ska lyckas nå sitt mål att bli president.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 87488509


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0