Men enligt Migrationsverket får i princip alla redan stanna.

" />

Men enligt Migrationsverket får i princip alla redan stanna.

" />

Men enligt Migrationsverket får i princip alla redan stanna.

" />
Fredrik Beijer är tillförordnad rättschef på Migrationsverket. Pressbild: Migrationsverket/Tomislav Stjepic

Migrationsverket: Alla homosexuella från Uganda får stanna

Publicerad 26 februari 2014 kl 20.39

Inrikes.I samband med Ugandas nya hårda lagar mot hbt-personer krävde Piratpartiet igår att alla homosexuella ugandier som kommer till Sverige ska få asyl. Nu försäkrar Migrationsverket att så redan sker.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i en debattartikel i Svenska Dagbladet igår som fyra piratpartister, däribland Alexander Bard och Torbjörn Jerlerup, anklagade de svenska myndigheterna för att skicka tillbaka homosexuella ugandier till "förföljelse, fängelse och förtryck".

"Låt Sverige och Europa bli en fristad för världens förföljda hbtq-flyktingar", krävde debattörerna.

Men enligt Migrationsverket har några sådana utvisningar inte skett – istället får i princip samtliga homosexuella ugandier asyl i Sverige.

Av de 42 asylansökningar som gäller personer från Uganda hittills i år har samtliga beviljats. Under 2013 avgjordes 262 ärenden och av dem som prövades i Sverige beviljades 84 procent.

– Vi har länge varit medvetna om att hbtq-personer är en mycket utsatt grupp i Uganda och att en ny lag varit på gång. Migrationsverket har redan tagit hänsyn till den utvecklingen i sina bedömningar. Därför innebär president Musevenis underskrift av den nya lagen ingen förändring av vår praxis, säger Migrationsverkets tillförordnade rättschef Fredrik Beijer i ett pressmeddelande.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här skäller Trump ut Sydafrikas president för folkmordet

"När de tar marken dödar de den vite bonden." Sydafrikas president Cyril Ramaphosa fick Zelenskyj-behandling i Vita huset.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0