Nya Metro
Arkivbild.

Miljöpartiet kräver att SL avslutar samarbete med Metro

Publicerad 13 maj 2017 kl 21.02

Media. Miljöpartiet kräver nu att SL säger upp avtalet med Metro så gratistidningen mister distributionsrätten i Stockholms tunnelbana. Kravet kommer efter att Metros nye ägare Mats Qviberg ställt upp på en intervju med alternativtidningen Nyheter Idag.

Dela artikeln

Miljöpartiet säger att man kommer ta upp frågan vid nästa Landstingsstyrelse och lämna in ett förslag om att häva Metros avtal om distribution i tunnelbanan.

– Baserat på det senaste vill vi undersöka om vi ska ha en affärsrelation med Metro. För att undvika tveksamheter kanske SL inte ska distribuera någon tidning i anslutning till kollektivtrafiken, säger Miljöpartiets gruppledare i Stockholms läns landsting Tomas Eriksson till Svenska Dagbladet.

Men om det verkligen blir på det sättet är kanske inte så säkert.

Senare under lördagen har nämligen Mats Qviberg pudlat hela intervjun med Nyheter Idag och sagt att han ångrar den.

"Jag har gjort en pudel att jag inte hade granskat vilka som står bakom Nyheter Idag och skulle gärna ha den ogjord!", skriver Mats Qviberg på Twitter.

I en intervju med SVT Nyheter på lördagen säger också Mats Qviberg att Nyheter Idag är "högerextrema".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 363090300


Varnish cache server

Mer från Media

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0