Misslyckad terrorist sprängde benen av sig själv i Bangkok

Publicerad 14 februari 2012 kl 20.42

Utrikes.Det gick vilt till i Bangkok imorse när polisen skulle gripa tre iranier som - troligtvis av misstag - sprängt ett hus i luften. Det hela slutade med att en av iranierna sprängde benen av sig själv med en handgranat.

Gilla artikeln på Facebook

En serie av bisarra explosioner inträffade utanför en skola i Bangkok imorse. Först sprängdes ett hus i luften där tre terrormistänkta iranier hållit till sedan en tid. Efter explosionen flydde två av iranierna från platsen, men Saedi Moradi (på bilden) misslyckades med flykten.

Efter sprängningen ska Moradi ha försökt stoppa en taxi, men den thailändske taxichauffören ska ha vägrat köra den blodige iraniern från platsen och istället tillkallat polis. När polisen omringde Moradi kastade han en handgranat mot poliserna. Granaten kom dock tillbaka illa kvickt och detonerade framför Moradi, som förlorade båda benen i explosionen.

Händelserna i Bangkok inträffade bara en dag efter att israeliska diplomater utsatts för koordinerade attacker som Tel Aviv skyllt på Iran. En bomb fästes med magneter på en diplomatbil i den indiska huvudstaden New Delhi. När den exploderade så skadades en israelisk diplomat, hans fru och ytterligare två
personer.

Inslag i Sky News:


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 335928456


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Efter krigsstarten: Rekordlågt förtroende för Trump

Nu är siffran nere på 35 procent.. Nya bottennoteringen efter att presidenten satt igång sitt kontroversiella krig.0 

Israel medger: Tänker norpa södra Libanon

Beskedet från försvarsminister Katz.. Upprättar "säkerhetszon" i södra delarna av landet.0 

NYT: Nu kräver även saudiske prinsen markinvasion

Pressen på Trump ökar.. Mohammed bin Salman vill att kriget fortsätter tills Iran faller.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0