Revolutionära fronten
Moderaten Anders Lövkvists inlägg på våldsgruppens Facebooksida.

Moderat ville bussa Revolutionära Fronten på SD

Publicerad 9 maj 2014 kl 16.48

Inrikes. Anders Lövkvist, landstingskandidat för Moderaterna, uppmanade i ett inlägg på Facebook den vänsterextrema terrororganisationen Revolutionära Fronten (RF) att "besöka" Sverigedemokraternas monter på Seniormässan i Malmö.

Dela artikeln

Inlägget postades timmar innan SVT:s Uppdrag granskning sände ett reportage om de omfattande grova våldsbrott som RF den senaste tiden gjort sig skyldiga till.

"Om ni vill 'besöka' Sverigedemokraternas mäss-monter i Malmö på Seniormässan, så har de öppet idag och imorgon också, skrev Anders Lövkvist, som är en av Moderaternas kandidater till Region Skåne, i en kommentar på RF:s Facebooksida.

"Ni kanske har lite 'frågor' som de inte vill svara på ;-) Lycka till", fortsätter han.

Enligt Nyheter Idag tolkar Sverigedemokraterna inlägget som ett hot mot partiets verksamhet på Seniormässan, som äger rum i Malmö det kommande månadsskiftet.

– Det är jätteallvarligt. Jag har informerat kriminalunderrättelsetjänsten i Malmö om detta, säger Sverigedemokraternas säkerhetschef Bengt Malmberg till nättidningen.

Nyheter Idag har inte lyckats få någon kommentar från vare sig Anders Lövkvist eller Moderaternas pressombudsman i Malmö, Mikael Larsson.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 189020871


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0