Revolutionära fronten

V bryter helt med Ung vänster-avdelning

Publicerad 17 juni 2014 kl 13.24

Politik. Fyra personer i Ung vänster Västmanlands styrelse, inklusive ordföranden, har den senaste veckan uteslutits på grund av våldssympatier. Nu sätter moderpartiet ned foten och avbryter allt samarbete med ungdomsförbundet.

Dela artikeln

– Vi tycker att det har gått för långt. Som parti accepterar vi inte våld, oavsett om det är politiskt våld eller fotbollshuliganism, säger Hans Jansson (V), distriktsordförande i Västmanland, till SVT Västmanlandsnytt.

Beslutet innebär bland annat att Ung vänster inte längre kommer att få använda partiets lokaler.

Det var igår som det kom fram att en våldsdömd drivande medlem i den renodlade terrorgruppen Revolutionära fronten satt i Ung vänsters styrelse i Västmanland. Efter att även ordföranden Milian Penahi tagit terrorgruppen i försvar uteslöts båda två ur förbundet.

Ytterligare två medlemmar i den lokala styrelsen uteslöts i slutet av förra veckan av liknande skäl.

Synen på huruvida det är rätt eller fel att misshandla politiska meningsmotståndare har den senaste tiden skapat en djup konflikt inom Vänsterpartiet. Konflikten intensifierades efter att Ung vänsters dåvarande ordförande i Örebro, Markus Allard, i slutet av förra året blev utesluten i partiet med hänvisning till artiklar som skrivits om honom på Fria Tider.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0