Polismordet i Göteborg

Mörkhyad Gucci-man med coronamask jagas för polismordet

Publicerad 1 juli 2021 kl 19.42

Inrikes. Gärningsmannen som sköt ihjäl polisen Andreas Danman, 33, i Göteborg i natt beskrivs som en mörkhyad tonåring med coronamask.

Dela artikeln

Det rör sig enligt uppgifter i utredningen om en "ung man i tonårsåldern med svarta kläder, mörk hy och mask över munnen", skriver GT.

Mannen uppges också ha burit något plagg av lyxmärket Gucci – möjligen en väska – samt grå Biltema-handskar.

Polismannen, Andreas Danman, ska ha kommit till mordplatsen i gettot Biskopsgården ensam på sin elmoped. Strax innan hade en grupp unga män med gängkoppling flytt från platsen efter att en maskerad och beväpnad man gått mot dem.

När Danman mötte gärningsmannen ska denne ha avlossat flera skott mot polismannen, som sedan dog av sina skador.

Erik Nord, polischef i Göteborg, säger till Svenska Dagbladet att är sannolikt att måltavlan för skjutningen inte var den 33-årige polisen.

– I det inledande skedet söker vi efter flera alternativ, men vi hittar inga andra indikatorer. Annat än att det är en skjutning där polismannen har kommit i skottgluggen så att säga, säger Erik Nord till SvD.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 581133098


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0