Lorentz Tovatt (MP).

MP-topp polisanmäld för elprishets mot ryssar

Publicerad 12 december 2021 kl 20.23

Inrikes. En Fria Tider-läsare har polisanmält Miljöpartiets klimatpolitiske talesperson Lorentz Tovatt för hets mot folkgrupp. Detta efter att MP-toppen skyllt de höga svenska elpriserna på Ryssland.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade på lördagen om Lorentz Tovatts utspel om elpriserna.

– Men då ska man komma ihåg att ilskan ska man rikta mot Ryssland. Det är dom som har satt oss i den här situationen och vårt beroende av deras gas, sade MP-toppen till Expressen.

En läsare har nu polisanmält Lorentz Tovatt för hets mot folkgrupp.

"Anmälan upprättades utifrån att det är en fri elmarknad, att Sverige knappt använder rysk gas, som var Lorentz motiv till uttalandet samt att istället för att rikta kritik mot marknaden eller bolag så uttrycker han att ilska ska riktas mot Ryssland och därmed dess folk", skriver läsaren till Fria Tider.

Läsaren tror dock inte att anmälan kommer att resultera i något åtal mot Lorentz Tovatt:

"Jag har inga förhoppningar om att denna anmälan går vidare än till att läggas ner eftersom det är den rättspraxis som gäller i Sverige gällande nedsättande uttalanden och hets mot Ryssland."


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0