Underhåll pågår: Den 22 december uppdateras Fria Tider kanske inte som vanligt.

Nästan ingen tappar luktsinnet av omikron

Publicerad 16 januari 2022 kl 00.24

Utrikes. Bara 13 procent av de som smittas av omikronvarianten av covid-19 tappar luktsinnet, visar en undersökning från Storbritannien.

Dela artikeln

Att omikron nu tagit över som den dominerande varianten av covid-19 har medfört att sjukdomen blivit mindre allvarlig.

Nu visar en stor brittisk undersökning att ett av de mest karakteristiska symptomen vid insjuknande i covid-19 - att man tappar luktsinnet - är mycket mindre vanligt vid infektion med omikron än med någon av de tidigare varianterna av viruset.

Bara 13 procent av omikronsmittade tappar luktsinnet jämfört med 34 procent av de som smittas med delta, skriver Daily Mail.

Liknande iakttagelser har gjorts i andra länder. Enligt en norsk undersökning tappade 12 procent luktsinnet av omikron, uppger New York Times.

Cirka 75 procent av dem som tappat luktsinnet återfår det inom två månader och 95 procent inom sex månader, enligt Medical News Today.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.