Asylbränderna
Brand på ett boende för så kallade ensamkommande flyktingbarn utanför Uppsala som startades av ett av flyktingbarnen.

Nio av tio asylbränder orsakas av de boende själva

Publicerad 13 juni 2016 kl 16.32

Inrikes. Svenska medier har gett en skev bild av bränderna på asylboenden, enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB. Det är nämligen bara i en tiondel av fallen som bränderna är anlagda utifrån.

Dela artikeln

Rasistiska svenskar har gått man ur huse för att försöka bränna ihjäl oskyldiga flyktingar.

Den bilden är det lätt att ta med sig om man har läst svenska mediers bevakning av bränder på svenska asylboenden det senaste året.

Men bilden är djupt felaktig, konstaterar MSB i sin sammanställning, där de 180 bränder på asylboenden som registrerats sedan 2012 ingår.

– Vi tyckte att tidningsrubrikerna i höstas gav intrycket av att de flesta bränderna var anlagda utifrån, säger Marianne Stålheim på myndigheten till Sveriges Radio.

Detta är dock långt ifrån sanningen. I själva verket har endast 11 procent av bränderna blivit anlagda utifrån.

– Det vanligaste är olyckor, matlagningsrelaterat eller elrelaterat, mycket med mat och olja som tar eld och den typen.

I majoriteten av de få fall då bränderna varit anlagda av utomstående personer handlar det om byggnader som asylsökare ännu inte flyttat in i, konstaterar Marianne Stålheim.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Försvarssprayer säljer slut efter julhelgens kvinnomord

"Exceptionellt hög efterfrågan.". Samtidigt är intresset självförsvarskurser nu rekordstort.0 

"Ikonisk" gängprofil häktas för 13 år gammalt mord

Eddie Jobe greps i Wien.. Misstänks för dödskjutning vid spårvagnshållplats i Frölunda 2012.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0