Invällandet till Makedonien

Här väller invandrarna in i Makedonien

Publicerad 22 augusti 2015 kl 16.28

Utrikes. Tusentals invandrare väller just nu in över gränsen mellan Grekland och Makedonien.

Dela artikeln

I torsdags utfärdade regeringen i Skopje undantagstillstånd för att få stopp på flödet av framförallt illegalt invandrade araber som försöker ta sig vidare norrut i Europa, rapporterar Reuters.

Polis använde under lördagen chockgranater och tårgas för att försöka driva tillbaka invandrarna och regeringen i landet har förgäves beordrat polis och militär att hålla gränsen stängd.

Makedonien har kommit att bli ett viktigt transitland för invandrare från tredje världen som söker sig till Nordeuropa där uppehållstillstånd och generösa bidrag hägrar. Många av dem har högt ställda förväntningar på länder som Tyskland och Sverige där man hört att man inte kommer behöva jobba för att försörja sig.

Syrisk komiker: "Kom inte till Sverige"

Från Makedonien tar sig invandrarna via Serbien vidare till Ungern, som ingår i Schengensamarbetet och därför saknar gränskontroller mot resten av EU. Väl framme i Ungern kan man därför snabbt ta sig vidare till valfritt annat Schengenland.


Nyheter från förstasidan

USA-experten: Nato och Ryssland är farligt nära kärnvapenkrig

"Vad är det vi håller på med? Vad är målet?". Attacken mot Rysslands kärnvapen kan vara farligare än media rapporterar, enligt Jeffrey Sachs.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Beskedet till Natos skattebetalare: Hosta upp dubbelt så mycket för försvaret

Kraftigt höjt krav på beskattningen av invånarna.. Förslaget möter motstånd från bland annat Spanien – men Kristersson ger grönt ljus.0 

Stödet för Israel kollapsar i Europa

Västeuropéer har fått nog.. Nu har färre än en femtedel en positiv syn på statsbildningen.0 

Japans födelsetal når ny katastrofnivå

Landet hotas av demografisk kollaps.. Försökte ta efter Sveriges bidragssystem – hjälpte inte.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0