Anlagda storbranden i Hässleholm kan kosta samhället miljarder

Publicerad 17 augusti 2019 kl 15.24

Inrikes. Branden vid tågstationen i Hässleholm beskrivs nu som möjligen den värsta händelse som någonsin drabbat svensk järnväg, uppger Lokaltidningen. Trots det har händelsen fått relativt lite uppmärksamhet i riksmedia.

Dela artikeln

Det brinner mycket i Sverige. En mycket allvarlig och stor brand inträffade vid Hässleholms tågstation tidigare i veckan.

Någon hade satt eld på en byggnad i närheten av rälsen. Branden, som var enorm, förstörde hela byggnaden och skapade jättestora skador på bland annat kontaktledningar och spår.

Konstruktioner som håller upp ledningarna föll rakt över spåren.

Vem eller vilka som ligger bakom branden, som alltså misstänks vara anlagd, är ännu inte känd.

Men kostnaden för samhället kommer bli enorm.

Tågtrafiken slogs ut och att laga skadorna har visat sig var mycket svårt. Tidigast beräknas trafiken vara igång igen nästa fredag.

Hässleholm är en viktig station där bland annat Stockholmstågen går.

Att få igång trafiken igen jämförs med att bygga en normalstor järnvägsstation, enligt Lokaltidningen. Det brukar ta några år, men ska alltså göras på drygt en vecka nu.

Personalen på plats jobbar i tre skift med 30 personer. De ska bland annat löda samman 4.000 kablar.

– Jag har jobbat med järnväg i 30 år och har aldrig varit med om en värre katastrof. Det kan vara den allvarligaste händelse som någonsin drabbat järnvägen i Sverige, säger Ola Malmberg, tillförordnad enhetschef för järnvägsunderhåll i Trafikverkets region syd, till Lokaltidningen.

Enligt tidningen kan slutkostnaden hamna på en eller flera miljarder. Distriktschefen Annika Canaki säger att det känns "så meningslöst" att troligen en person har orsakat samhället en så gigantisk kostnad.

Sydsvenskan har publicerat en film från dagen efter branden.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0