Ledningen för African Enterprise Challenge Fund.

Afrikaner levde lyxliv för svenska Sida-pengar

Publicerad 4 september 2019 kl 09.35

Inrikes. Den svenska biståndsmyndigheten Sida betalade ut över 100 miljoner skattekronor till en Afrikansk organisation. Nu visar det sig dock visat sig att ledningen använde pengarna för att berika sig själv, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Organisationen African Enterprise Challenge Fund (AECF) fick förra året 114 miljoner kronor Sida för att stimulera småföretagande bland fattiga i Afrika söder om Sahara.

En rapport som Sida har beställt visar dock att ledningen för AECF har kunnat leva lyxliv för de svenska biståndspengarna. Vd:n har fått en kraftigt höjd månadslön på 245.000 kronor och ett nytt bonussystem har införts som ökat bonusutbetalningarna med 341 procent.

Pengarna från Sida har ledningen också använt för att regelmässigt resa i business-klass och få medlemskap i exklusiva klubbar, skriver Aftonbladet.

Planen var att Sida i år skulle betala ut ytterligare 137 miljoner svenska skattekronor till AECF, men utbetalningen har frysts på grund av rapporten.

– Det är helt oacceptabelt och man blir väldigt upprörd. Därför har vi reagerat så fort vi har fått den här informationen och frusit alla utbetalningar. Man har inte hållit avtalen man har haft med oss, säger Hans Magnusson, chef för Sidas Afrikaavdelning, till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0