David Amess i en av sina kampanjer.

Vurmade för invandring – höggs ihjäl av somalier i kyrka

Publicerad 17 oktober 2021 kl 14.56

Utrikes. Den brittiske parlamentsledamoten David Amess, 69, mördades av en somalier med terrormotiv. Själv hade Amess gjort sig känd för att vilja öka invandringen och ömma för så kallade flyktingar från tredje världen.

Dela artikeln

Det var i fredags som den konservative politikern David Amess mördades i en kyrka i Leigh-on-Sea.

Scotland Yard har slagit fast att mordet var ett terrordåd. Den misstänkte, somaliern Ali Harbi Ali, uppges ha kopplingar till muslimsk extremism.

David Amess var själv känd för sitt engagemang för så kallade flyktingar från tredje världen. Han deltog i olika kampanjer för att uppmärksamma flyktingars situation.

Efter Amess död har flera invandrare hyllat den konservative politikern och berättat om hur han använde sina kontakter inom regeringen för att se till att de eller deras anhöriga fick uppehållstillstånd i Storbritannien.

David Amess uttryckte också sitt stöd för den vänsterextrema Black lives matter-rörelsen.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0