Barack Obama/CC-BY-NC-SA

Ryssland varnar Obama

Publicerad 26 augusti 2013 kl 21.26

Utrikes.Ryssland varnade på söndagen fredspristagaren Barack H. Obama för att upprepa USA:s agerande under Irakkriget genom att ingripa militärt i Syrien utan stöd i säkerhetsrådet, uppger Reuters.

Gilla artikeln på Facebook

Det ryska utrikesdepartementet sade i ett uttalande att alla eventuella militära insatser skulle störa Ryssland och USA:s gemensamma ansträngningar för att nå en fredlig lösning i Syrien.

"Vi uppmanar på nytt USA att inte upprepa tidigare misstag och tillåta aktioner som strider mot internationell rätt. Varje militärt ingripande som inte godkänts av FN kommer att leda till ytterligare upptrappning i Syrien – och kommer att eskalera våldet i Mellanöstern" löd uttalandet från det ryska utrikesdepartementet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in.. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Kristdemokrater ska släppa försök att förbjuda AFD

Partiledningen uppmanar företrädare att sluta driva frågan.. "Förhoppningsvis tar den här debatten snart slut – den gör oss inte gott."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0