Klimatet

Nu snöar det – i Saharaöknen

Publicerad 20 januari 2021 kl 08.51

Utrikes. Det har de senaste dagarna snöat ymnigt i Saharaöknen i Afrika. Det rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Enligt Middle East Monitor sjönk under helgen temperaturen i den algeriska ökenstaden Ain Sefra till minusgrader. Filmer och bilder från sociala medier visar hur sanddynerna är täckta av snö.

Snö är mycket ovanligt i Saharaöknen, även om det blivit mer vanligt på senare år. I Ain Sefra snöade det exempelvis åren 2016, 2017 och 2018, rapporterade Forbes för tre år sedan, dessförinnan får man gå tillbaka till 1979 för att hitta ett år då det snöade i ökenstaden.

Det är inte bara att det snöar i Sahara som blivit vanligare, utan snön stannar också kvar längre på marken. Historiskt sett när det fallit snö i Sahara har snön snabbt smält bort. I år stannade den kvar längre, till mångas förvåning.

Det är inte bara i Algeriet det snöat den gångna veckan, även Saudiarabien har fått uppleva snö. Asirregionen söder om Mecka, på gränsen till Jemen, har drabbats av snöoväder till mångas glädje och upprymdhet, rapporterar Geo TV. Även från norra Sudiarabien längs gränsen till Jordanien kommer rapporter om snö.

I sociala medier är det många muslimer som tror att snön är ett tecken från Allah som förutspåtts av profeten Muhammed. "Allah är sannerligen den störste", kommenterar en upprymd muslim på Youtube.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska diplomatkvinnans märkliga kontakter med Jeffrey Epstein

"Får jag sova över?". UD-höjdaren Lisa Svensson från Barbro's Best & Brightest namnges i nya dokumenten.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Hård censur i släppta Epstein-dokument

"Bara en bråkdel av bevisningen".. Nu anklagas Trump för att censurera i strid med lagen.0 

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0