Ebolautbrottet i Afrika

Nu sprids ebola i Spanien

Publicerad 7 oktober 2014 kl 08.02

Utrikes. Nu sprids ebola på egen hand i Spanien, rapporterar Reuters. Det första fallet av ebola där en person smittats utanför Afrika har bekräftats av myndigheterna, rapporterar New York Times.

Dela artikeln

– Två tester har gjorts och båda var positiva, säger en talesperson för det regionala hälsodepartementet i Madrid,  där kvinnan jobbade när hon smittades, enligt AFP.

En norska som arbetar för Läkare utan gränser har dessutom smittats i Sierra Leone. Den norska regeringen skickade landets mest avancerade ambulansflyg för att evakuera kvinnan, skriver norska Dagbladet.

Det spanska vårdbiträdet arbetade med vården av en spansk missionär som smittats av ebola i Afrika och som därefter förts till Spanien för behandling.

Över 3.400 personer har dött i ebola sedan utbrottet började i Sierra Leone, Guinea och Liberia, enligt WHO.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump pressar Zelenskyj attackera Moskva

Vill få ryssarna att "känna smärta". "Volodymyr, kan du nå Moskva? Kan du nå Sankt Petersburg också?"0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Spanjorer och araber i raskrig: "Leve Franco, era förbannade morer"

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär.. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0