Övergreppen i Uleåborg

Nya barnvåldtäkter skakar Finland – tre invandrare gripna

Publicerad 12 januari 2019 kl 11.12

Utrikes. Barnvåldtäktsvågen med utländska gärningsmän i Finland fortsätter. Nu utreder polisen tre nya fall av övergrepp i Uleåborg, uppger Hufvudstadsbladet.

Dela artikeln

Ännu fler fall av våldtäkter och övergrepp mot barn har nu upptäckts i Uleåborg i Finland.

Det var i början av december som det uppdagades att sju utländska män häktats i Uleåborg misstänka för en grov våldtäkt mot en mycket ung flicka i tioårsåldern.

Den finska polisen varnade då flickor och föräldrar för just våldtäktsmän med invandrarbakgrund som tar kontakt med sina offer via nätet.

Sedan dess har bara fler fall upptäckts.

Nu utreder polisen fyra nya ärenden med utsatta flickor yngre än 15 år gamla. Tre gärningsmän med utländsk bakgrund har gripits och är misstänkta för våldtäkt och grovt sexuellt utnyttjande av barn.

Övergreppen ska ha begåtts under sommaren 2018.

Dessutom uppges ett av offren i de tidigare fallen ha avlidit under hösten. Det ska dock inte handla om något brott, men hur personen dog beskrivs inte. Dödsorsaken sägs vara under utredning.

I den finska tidningen kan man läsa att de misstänkta gärningsmännen har "alla bakgrund som flyktingar eller asylsökande".

– De tidigare fallen av sexuella övergrepp mot minderåriga gav mig en djup känsla av avsky. Jag förstår att det existerar oro och chock bland allmänheten, säger statsminister Juha Sipilä (C) i ett uttalande.

Samtidigt riktar sig statsministern till invandrare i Finland och uppmanar dem att följa finsk lag. Om detta kommer han inte vika en tum, säger han.

"Asylsystemets roll är att hjälpa dem som är i nöd, men brottslingar kan inte skyddas", skriver han på Twitter.

Regeringen har ändrat lagen sedan årets början, vilket gör det lättare att utvisa utlänningar som begått brott.

– Våra tankar går till alla minderåriga och deras familjer som drabbats av dessa omänskliga och förkastliga handlingar. Jag kan inte förstå denna typ av våld och hänsynslöshet, säger statsministern.

Trots att övergreppen i Finland alltså har blivit en fråga ända upp på regeringsnivå, har de inte väckt någon större uppmärksamhet i Sverige, förutom i alternativa medier.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0