Konflikten i Ukraina
Artilleribeskjutning av Mariupol natten till söndagen.

Nya stridigheter i Ukraina

Publicerad 7 september 2014 kl 17.34

Utrikes. Den nyligen framförhandlade vapenvilan i Ukraina uppges ha brutits under söndagen.

Dela artikeln

Stridigheter bröt ut både i den av separatisterna kontrollerade staden Donetsk och i utkanten av hamnstaden Mariupol, skriver AP.

De båda sidorna skyller de uppblossade stridigheterna på varandra. Två hus i Spartak, en förort till Donetsk, träffades av ukrainskt artilleri som den ukrainska sidan säger avfyrades som svar på separatistisk beskjutning från området.

Striderna är framförallt koncentrerade till flygplatsen utanför staden som kontrolleras av regeringstrogna trupper, men som separatisterna försökt ta kontrollen över sedan i maj.

Även Mariupol uppges ha beskjutits med raketer och artilleri under natten till söndagen. Den frivilliga Azovbataljonens skriver på sin Facebooksida att deras försvarsställningar besköts under natten.

Inbördeskriget i Ukraina har hittills krävt minst 2.600 civila dödsoffer och tvingat hundratusentals människor på flykt till, framförallt, Ryssland.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.