Revolutionära fronten

Nya utrensningar i Ung Vänster

Publicerad 6 juni 2014 kl 18.25

Inrikes. Ytterligare sju företrädare har uteslutits ur Ung Vänster efter att ha tagit ställning för de vänsterextrema terrorgrupperna Revolutionära fronten (RF) och Afa.

Dela artikeln

Enligt P4 Uppland är en av de uteslutna Malcom Kyeyune, som varit distriktsordförande för Ung Vänster i Uppsala.

Ung Vänsters förbundssekreterare Hanna Cederin vill inte gå ut med namnen på de övriga sex, men tre av dem ska vara distriktsledamöter i Uppsala län.

– De har gjort sig skyldiga till handlingar som skadar Ung Vänster, säger Cederin till P4.

I början av maj gick nio kvinnliga företrädare för Ung Vänster, bland annat tre distriktsstyrelseledamöter från Uppsala, ut och hyllade de vänsterextrema terrorgrupperna i en debattartikel på vänsterbloggen Nyheter24. Det fick därefter stöd av Malcom Kyeyune.

I april uteslöt Ung Vänster en rad andra företrädare av samma skäl.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0