Covid-19 i Sverige

Nykterhetskontroller stoppas i trafiken

Publicerad 10 mars 2020 kl 23.37

Inrikes. Polisen slutar med så kallade blåskontroller i trafiken, enligt uppgifter till Aftonbladet. Skälet är att polisen inte vågar utsätta sig för smittorisken när trafikanter bär på det farliga coronaviruset.

Dela artikeln

Arbetsmiljöverket har under kvällen beslutat om ett omedelbart skyddsstopp med hänsyn till polisernas hälsa.

Beslutet innebär att polisen inte kommer genomföra så kallade nykterhetskontroller, där rutinmässiga utandningsprov görs på ett stort antal bilister.

Vid misstanke om rattfylleri kommer dock utandningsprov även fortsättningsvis att kunna göras, enligt Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0