Terrorattacken i Boston

Obama väntas avrätta Bostonbombaren

Publicerad 15 maj 2015 kl 22.11

Utrikes. Bostonbombaren Dzhokhar Tsarnajev döms nu till döden av en federal jury i Boston, för bombningarna av ett maratonlopp i samma stad 2013. Enligt domen ska mannen, som var 19 år vid tiden för brottet, avrättas genom en giftinjektion – på order av USA:s president Barack Obama.

Dela artikeln

Juryn bestod enligt CNN av sju män och fem kvinnor som hade att välja mellan dödsstraff och livstids fängelse utan möjlighet till benådning. För två veckor sedan fann samma federala jury den idag 21-åringe tjetjenier-amerikanen Tsarnajev skyldig till bland annat mord och stämpling till terrorbrott.

Eftersom åtalet är ett federalt mål måste avrättningen godkännas av USA:s president Barack Obama innan den kan verkställas. I praktiken godkänner presidenten dock alltid federala dödsdomar i USA.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0