Terrorattacken i Boston
GRIPEN. 19-årige Dzhokhar Tsarnaev har gripits av polisen.

"FÅNGAD! Jakten är över - rättvisan har vunnit"

Publicerad 20 april 2013 kl 04.45

Utrikes."Fångad! Jakten är över. Letandet till ände. Terrorn är över. Rättvisan har vunnit. Den misstänkte är gripen", twittrade Bostonpolisen sent inatt svensk tid.

Gilla artikeln på Facebook

Vid 08.40-tiden lokal tid, 02.40 svensk tid, hade den andre terroristen gripits.

19-årige Dzhokhar Tsarnaev misstänks för att tillsammans med sin numer döde bror Tamerlan Tsarnaev, 26, ligga bakom terrorattentatet mot Boston Marathon i måndags. I attentatet dödades tre och över 170 skadades varav flera med allvarliga skador. Bröderna misstänks dessutom för mord på en polis.

Bröderna upptäcktes på övervakningskamerorna efter ett rån mot en 7-eleven-butik, ett rån som bröderna själva inte utförde. Polisen tog upp jakten på bröderna och sköt ihjäl den äldre brodern i en eldstrid, medan Tsarnaev lyckades undkomma.

Efter en fortsatt vild polisjakt, vilken innefattade eldstrider och bomber, sökte Tsarnaev sin tillflykt till en båt uppställd på en bakgård till en villa, där han sedan kunde gripas efter att ägaren såg blodspår på båten och larmade polisen.

Tsarnaev fördes till sjukhus för vård efter gripandet.

Bröderna är muslimska tjetjener och har sitt ursprung i Dagestan i södra Ryssland.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0