FN:s migrationsavtal

Orbán: De regeringar som skriver under migrationspakten utgör "en allvarlig risk" för sina medborgare

Publicerad 1 december 2018 kl 14.11

Utrikes. Ungerns premiärminister Viktor Orbán varnar nu återigen länder för att skriva under FN:s globala migrationsavtal. Det kommer förändra världen, och hota de europeiska folken, menar han enligt Hungary Today.

Dela artikeln

Allt fler röster höjs nu för att länder inte ska skriva under FN:s globala migrationspakt. Men tiden är knapp, då det ska undertecknas av världens ledare på ett möte i Marocko den 10–11 december.

Sveriges statsminister Stefan Löfven kommer skriva under det kritiserade avtalet, har den svenska regeringen meddelat.

Men nu varnar Ungerns premiärminister Viktor Orbán återigen för att göra det.

De regeringar som signerar avtalet utgör en allvarlig risk för sina egna medborgare, förklarade den ungerske ledaren under en presskonferens i Tjeckiens huvudstad Prag på fredagen.

Migrationspaktens försvarare, inklusive den svenska regeringen, har betonat att avtalet "inte är bindande". Men uppenbarligen har det någon funktion, annars skulle det inte behöva skrivas under. 

Enligt Orbán kommer varje rättsfall i framtiden använda dokumentet som en referenspunkt, sade han under presskonferensen. Det är därför avgörande att FN:s medlemsländer inte godkänner det.

Han menar vidare att "massinvandringen" är en allvarlig fråga som alla europeiska beslutsfattare borde rådfråga sina medborgare om. Men så är inte fallet. Enligt den ungerske premiärministern tar politikerna inte längre hänsyn till sina egna befolkningar. Detta gör länderna i Centraleuropa till de enda verkliga demokratierna, tycks han mena.

– Vi i Centraleuropa vill emellertid fortsätta vara demokrater. Invandringen testar de politiska systemens demokratiska karaktär, påpekade premiärministern.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund.. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0