Peter Springare

Peter Springare ber om ursäkt

Publicerad 23 mars 2017 kl 12.27

Inrikes. Tidigare i mars skrev Örebropolisen Peter Springare på Facebook att han ville "förinta" vänsterextrema journalisters inflytande i Sverige. Nu backar han från uttalandet och ber om ursäkt.

Dela artikeln

– Jag ber om ursäkt. Jag uttryckte mig klumpigt. Som jag har förklarat menade inte jag att förinta i bemärkelsen skada, men jag förstår att många tagit illa vid sig och att det var ett olämpligt ord att använda, säger Peter Springare till Nyheter Idag, den tidning han i helgen blev krönikör för.

Han påpekar vidare att den medieuppståndelse som uppstått kring hans pk-fientliga och invandringskritiska uttalanden är något väldigt nytt för honom, och att han inte är van vid att vara en offentlig person.

I tisdags den 21 mars skrev Chang Frick, som driver Nyheter Idag, ett Twitterinlägg om att hans "publicistiska utmaning" är att "förinta framtida olyckliga ordval".

Dagen efter kom Peter Springares ursäkt.

Nu ska Springare fokusera på sitt nya uppdrag som krönikör för Nyheter Idag – och på att bli bättre på att formulera sig.

– Jag är en gammal hund, men jag ska försöka lära mig ändå. Jag har redan lärt mig mycket av det här, säger Peter Springare till Chang Frick.


Nyheter från förstasidan

SPD-kravet: Halv miljon invandrare om året bara som "arbetskraft"

Tilltänkta koalitionspartnerns plan. Folkutbytet i Tyskland ser ut att kunna ta ny fart med Merz-regering.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0