Peter Springare

Peter Springare ber om ursäkt

Publicerad 23 mars 2017 kl 12.27

Inrikes. Tidigare i mars skrev Örebropolisen Peter Springare på Facebook att han ville "förinta" vänsterextrema journalisters inflytande i Sverige. Nu backar han från uttalandet och ber om ursäkt.

Dela artikeln

– Jag ber om ursäkt. Jag uttryckte mig klumpigt. Som jag har förklarat menade inte jag att förinta i bemärkelsen skada, men jag förstår att många tagit illa vid sig och att det var ett olämpligt ord att använda, säger Peter Springare till Nyheter Idag, den tidning han i helgen blev krönikör för.

Han påpekar vidare att den medieuppståndelse som uppstått kring hans pk-fientliga och invandringskritiska uttalanden är något väldigt nytt för honom, och att han inte är van vid att vara en offentlig person.

I tisdags den 21 mars skrev Chang Frick, som driver Nyheter Idag, ett Twitterinlägg om att hans "publicistiska utmaning" är att "förinta framtida olyckliga ordval".

Dagen efter kom Peter Springares ursäkt.

Nu ska Springare fokusera på sitt nya uppdrag som krönikör för Nyheter Idag – och på att bli bättre på att formulera sig.

– Jag är en gammal hund, men jag ska försöka lära mig ändå. Jag har redan lärt mig mycket av det här, säger Peter Springare till Chang Frick.


Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0