Peter Springare

Peter Springare utreds – igen

Publicerad 20 mars 2017 kl 19.52

Inrikes. Nu utreds Örebropolisen Peter Springare igen sedan han bestämt sig för att bli krönikör på tidningen Nyheter Idag. Enligt Polisförbundet är det "olämpligt".

Dela artikeln

Att skriva artiklar för en tidning och samtidigt vara polis kan vara otillåtet. Åtminstone om tidningen kan anklagas för att vara invandringskritisk.

Enligt SVT Nyheter är Peter Springares arbetsgivare, polisen i Örebro, osäker på om man kommer tillåta honom skriva artiklar för Nyheter Idag, där han publicerade sin första krönika redan igår söndag.

– Om han vill jobba med andra saker så ska det anmälas som bisyssla och sen får vi som arbetsgivare fatta beslut om det är lämpligt eller inte. Det finns två delar i det: Ett är om det är lagligt, och två är om det är förenligt med hans skyldigheter som polis. Jag vet inte om det kommer godkännas, säger Mats Nylén, kommunikationschef vid polisregion Bergslagen.

Enligt Lena Nitz, ordförande i Polisförbundet, är det "olämpligt" att Peter Springare väljer att "ge legitimitet" till en tidning som Nyheter Idag. Hon menar att det riskerar förtroendet för alla andra poliser.

Det var i helgen som Peter Springare beslutade sig för att börja skriva för Nyheter Idag. Detta sedan juridikprofessor Mårten Schultz i en artikel i SvD påpekat att Springare riskerar sin polis­legitimation om han fortsätter publicera inlägg i sociala medier utan det grundlagsfästa meddelar­skyddet. En arbetsgivare kan nämligen bestraffa en anställd för saker som denne skrivit i sociala medier. Men polisledningen verkar alltså inte heller nöjd med Springares val att skriva för en grundlagsskyddad tidning.

På tidningen Expressen finns polisen Anna-Lena Mann som krönikör, något som inte verkar vara ett problem. Hon har bland annat kallat Donald Trumps presidentseger i USA för "de flesta svenskars stora förskräckelse".

Peter Springare har tidigare utretts för bland annat hets mot folkgrupp. De misstankarna lades ned.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0