Polismordet i Göteborg

Polismordet var "en avrättning"

Publicerad 1 juli 2021 kl 14.04

Inrikes. En poliskälla beskriver nattens mord på en polis i Göteborgsgettot Biskopsgården som "en avrättning".

Dela artikeln

– Det jag kan säga är att man siktade rakt på den här polismannen. Det var som en avrättning, säger en poliskälla till GT.

Enligt källan blev polisen alltså inte skjuten av misstag, träffad av ett vådaskott eller liknande.

Polismannen, som var 33 år, färdades tillsammans med en kollega på moped i området. Enligt tidiga uppgifter stod han och pratade med ett par personer på Höstvädersgatan när skotten avlossades.

Larmet om skottlossningen inkom klockan 22.34 på onsdagskvällen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 840460527


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0