Konflikten i Ukraina

Porosjenko: Vapenvila i kraft – tack vare Putin

Publicerad 5 september 2014 kl 18.48

Utrikes. Ukrainas president Petro Porosjenko meddelar nu via sin hemsida att en överenskommelse om vapenstillestånd har nåtts rörande östra Ukraina. I meddelandet tillskriver Porosjenko oväntat Vladimir Putin rollen som initiativtagare till vapenvilan.

Dela artikeln

"Med hänsyn till kravet på eldupphör från Rysslands president Vladimir Putin, som riktade sig till ledarna för de olagliga väpnade grupperna i Donbas, och det faktum att vi i kontaktgruppen för Ukraina har undertecknat den föreslagna fredsplanen har jag nu gett order till chefen för den ukrainska generalstaben om att all eldgivning ska upphöra från och med 18.00 den 5 september", hette det bland annat i uttalandet från Porosjenko.

Porosjenko hoppas att man kommer att följa överenskommelserna, som uppnåtts vid ett toppmöte i Minsk. I villkoren finns en rad bestämmelser om bland annat eldupphör och frisläppande av fångar.

Kontaktgruppen för Ukraina ingick under dagen ett större avtal under sitt möte i Minsk. Kontraktet består av tolv delar, varav en handlar om en vapenvila.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Han var Jean-Marie Le Pen. Jonas De Geer minns mannen som aldrig vek ned sig för det globala.0 

Mer från Utrikes

Parasiten fårstyng hittad – för första gången sedan 1800-talet

Upptäckten på Gotland.. Larver kan deponeras nära människors ögon och läppar.0 

Minst 66 döda på brinnande skidhotell

Tragedin i norra Turkiet.. Gäster försökte rädda sig genom att hoppa och fira ner sig med lakan.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0