Konflikten i Ukraina

Porosjenko: Vapenvila i kraft – tack vare Putin

Publicerad 5 september 2014 kl 18.48

Utrikes. Ukrainas president Petro Porosjenko meddelar nu via sin hemsida att en överenskommelse om vapenstillestånd har nåtts rörande östra Ukraina. I meddelandet tillskriver Porosjenko oväntat Vladimir Putin rollen som initiativtagare till vapenvilan.

Dela artikeln

"Med hänsyn till kravet på eldupphör från Rysslands president Vladimir Putin, som riktade sig till ledarna för de olagliga väpnade grupperna i Donbas, och det faktum att vi i kontaktgruppen för Ukraina har undertecknat den föreslagna fredsplanen har jag nu gett order till chefen för den ukrainska generalstaben om att all eldgivning ska upphöra från och med 18.00 den 5 september", hette det bland annat i uttalandet från Porosjenko.

Porosjenko hoppas att man kommer att följa överenskommelserna, som uppnåtts vid ett toppmöte i Minsk. I villkoren finns en rad bestämmelser om bland annat eldupphör och frisläppande av fångar.

Kontaktgruppen för Ukraina ingick under dagen ett större avtal under sitt möte i Minsk. Kontraktet består av tolv delar, varav en handlar om en vapenvila.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 11744504


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 11744505


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Uppgift: Stegras pengar tar slut inom veckor

Prognosen: Konkurs redan i vår.. Gröna svenska jätten är nere för räkning, rapporterar Bloomberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Utrikes

Iran fortsätter frakta olja genom sundet – mer än före kriget

Teheran drabbas inte för egen del.. Fortsätter transporterna till Kina som vanligt – samtidigt som globala oljemarknaden kraschar.0 

Spanien: Tyskland är en amerikansk vasallstat

Reagerar på fjäsket i Ovala rummet.. "Europa behöver ledarskap, inte vasaller som svär trohet till Trump."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0